Argan Yağının Faydaları

0
341

Saçlarımız ve cildimizin sağlığı korumak için birçok seçenek bulunmakta. Bakım ürünleri, solüsyonlar, kremler ve doğal, bitkisel yağlar bu seçeneklerden en bilinenleri ve en çok tercih edilenleri. Özellikle saç ve saç derisini onarmak, canlandırmak, yapılandırmak için birçok yağlar ve kürler tercih edilmekte. Hindistan Cevizi yağı, Çörek otu yağı, badem yağı, jojoba yağı, zeytinyağı, avokado yağı ve argan yağı en çok tercih edilen bitkisel yağlar listesinde ilk sıraları almakta. Bu yağları karıştırarak bir kür haline getirebilir ve daha çok fayda görebilirsiniz. Bütün bu yağların ne işe yaradığını Saç Bakımında Etkili Bitkisel Yağlar adlı makalemizde detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

argan-yaginin-cilde-faydalari-sachekimim.com

Bu makalemizde Argan Yağının faydalarından ve nasıl uygulanması gerektiğinden bahsedeceğiz. Saç ve cilt sağlığına dikkat edenlerin yakından bildiği ve birçok şampuanın, saç bakım ürününde içeriğinden bulunan argan yağı, saç ve cilt için birçok mucizevi etkiye sahip. İçerisinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde saçı onarır ve hızlı uzamasını sağlar. Omega 9 ve E vitamini zengini olan argan ile saçlarınızı besleyebilirsiniz. Özellikle saçlarını sık sık düzleştiren, fön tutan, boyatan kadın ve erkeklerin zamanla yıpranan saç ve saç derisini onarmak için bir ilaç niteliğinde. Bu saç ve cilt için ilaç etkisi yaratan yağın faydalarından bahsedecek olursak;

 • Saçı ve saç derisini nemlendirir.
 • Saçı besler.
 • Saça parlaklık verir.
 • Saçı güçlendirir, yıpranmış saçları onarır.
 • Saçları yumuşatarak daha kolay şekil almasını sağlar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde saçtaki toksinleri temizler.
 • Boyadan vs. yıpranan saçları hızlı bir şekilde iyileştirir.

Düzenli olarak kullanıldığında yukarıda bahsettiğimiz gibi saça ve saç derisine olumlu yönde etkileri vardır. Badem yağı, çörek otu yağı veya jojoba yağı ile karıştırılarak kür haline getirildiğinde daha hızlı fayda görülebilir. Ayrıca kullandığınız şampuanın içerisine katarak da kullanabilirsiniz.

Argan Yağının Cilde Faydaları

Argan Yağının saça yararları yukarıda bahsettiğimiz gibi çok büyük. Sadece saçla sınırlı değil mucizeleri. Cilt için de birçok olumlu etkisi görülmüştür. Tercihi her zaman doğal ürünlerden olanlar için vazgeçilmez bir yağ olan argan yağının cilde başlıca faydaları şunlardır;

 • Doğal bir nemlendirici olan Argan Yağını yüzünüz ve cildiniz için istediğiniz zaman nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
 • İçerisinde bulunan E vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral sayesinde cildi besler.
 • Ciltteki kuruluğu giderir.
 • Cildin yağ dengesini korur.
 • Ciltteki çatlakların kaybolması konusunda da faydaları büyüktür.
 • Cildi mikroplardan arındırır.

Argan yağının cilde faydalarından birkaçı da bu şekilde. Vitamin ve mineral zengini olduğu için vücudun ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılar. Sizde cildiniz için doğal bir bakım ürünü arayışındaysanız Argan yağı tam size göre. Argan Yağının saça ve cilde uygulanma şeklinden bahsedecek olursak;

Argan Yağının Saça ve Cilde Uygulanma Şekli Nasıl Olmalıdır?

Argan yağını saça uygulayacaksanız ilk dikkat etmeniz gereken şey saçlarınızın temiz olmasıdır. Saçlarınız yeterince temiz değilse önce yıkamalısınız. Ardından ister avucunuza ister direkt saçınıza argan yağını dökün ve bütün saç derinize ulaşacak şekidle yayın. Burada dikkat etmeniz gereken, masaj yaparak yaymanızdır. Saçınızın ve saç köklerinizin beslenmesi için iyice saçlara yedirmelisiniz argan yağını. Ardından poşet veya bone ile kafanızı kapatabilirsiniz. Bu hem kafanızın etrafa değip, yağ bulaştırmasını önler hemde argan yağının daha iyi bir şekilde saç derisine nüfus etmesine yardımcı olur.

Cilde uygulaması ise gayet kolay. Vücudunuzun istediğiniz bölgesine yağı sürerek, ovalayabilir, masaj yapabilirsiniz. Bu yazımızda Argan Yağının saça ve cilde faydalarından bahsettik. Sitemizdeki diğer makalelere göz atabilir, saç ve cilt sağlığı konusunda daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Önceki İçerikSaç Ekimi Ücretleri 2020
Sonraki İçerikSaçlar için Bitkisel Şampuan Önerileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here