Kadınlarda Saç Dökülmesine Yol Açan Etkenler

0
252

Kadınlarda saç dökülmesi, tıpkı erkeklerde olduğu gibi çeşitler nedenlerde açıklanabilir. Bu nedenleri açıklamadan önce, Başlıca birkaç konuya değinmeliyiz. Bir hormon türü olan DHT (Dihidrotestosteron) saçlarımızın baş düşmanı diyebiliriz. Saç telini elinden geldiğince yıpratır ve öldürmeye çalışır. Bunun sonucu olarak kadınlarda alın ön çizgisi açılma, üst saçlarda azalma, köklerde boşluklar oluşmaya başlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz. Yanlış kullanılan doğal ilaçlar vs. saç hücreleriniz komple ölmesine sebep olabilir bunun bilince olmalısınız.

Saç Dökülmesine Etki Eden Alt Nedenler

1- Stres

Haftanın belirli kısımları mutlaka stresli geçecektir. Bu da ister istemez saçlarımıza etki edecektir. Bunun için tavsiyemiz stresli günleriniz mutlaka saçlarınızı yıkamayı ve bakım malzemelerini kullanmanızdır.

2- Yemek Düzeni

Burada asıl bahsetmek istediğimiz konu, Aşırı zayıflama veya kilo almak. Ani vücut değişimlerinde organlar görevlerini hatalı olarak yerine getirir bu da saç dökülmesine yol açabilir.

3- Demir Eksikliği Anemisi

İsimden tuhaf gelebilir ama bilimsel açıklamasını bu şekilde tanımlayabiliriz : ‘’Demir eksikliği, kanımızda hemoglobin seviyesini düşürür. Hemoglobin de saçlarımıza yeterli oksijen katkısı sağlayamaz. Buna bağlı olarak saçlarımız yavaş yavaş ölmeye başlar.

4- Hamilelik

Bu etkenler arasında en stressiz olan saç dökülme nedeni olarak hamileliği sayabiliriz. Doğum sonra hormonlar eski seviyesine çıkarken ufak tefek saç döküntüleri meydana getirebilir. Yine de doktora görünmenizde fayda var.

5- Genetik

Saç dökülmesinin mutlaka bir nedeni olması gerekmiyor. Genetik sebeplerden dolayı da saçlarınız dökülebilir.

Önceki İçerikEn Etkili Saç Bakım Kürleri
Sonraki İçerikSaç Bakımında Etkili Bitkisel Yağlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here