Kadınlarda ve Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

0
223

Kadınların ve özellikle erkeklerin en çok şikayetçi olduğu sorunlardan biri saç dökülmesidir. Saç dökülmesine sebep olan birçok faktör olabilir. Düzensiz beslenme, stres, demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, biyotin eksikliği, çinko eksikliği D vitamini eksikliği, hormonel bozukluklar, tiroid değerlerinin düşük veya çok yüksek olması veya saçlara istenmeden de olsa verilen zararlar. mesela aşırı sıcak suyla banyo yapmak, fön yapmak, saç düzleştirmek, jöle ve diğer kimyasal içerikli saç kremlerini kullanmak, farklı farklı şampuanlar kullanmak örnek verilebilir.

kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda yukarıda bahsettiğimiz faktörlerden başka doğum sonrasında ve menopoz sürecinde de dökülmeler görülebilir. Doğum kontrol hapı kullanımı sonrası saç dökülmeleri de kadınlarda görülmüştür. Erkeklerde en çok görülen sebepler genetik faktörlerdir. Amca, dayı, hala veya teyze hiç farketmez ailenizde genetikse saç dökülmesi sizin de dökülmeleriniz sebebi genetik olabilir. Saçınızın dökülmesinin sebebi genetik faktörler değilse sizlere önerebileceğimiz bazı maddeler var;

  • Spor yapın.
  • Uyku saatlerinize dikkat edin.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun.
  • B12, D, çinko, folik asit içeren besinler tüketin.
  • Stresten olabildiğince uzak durun.
  • Kimyasal madde içeren saç ürünlerini kullanmayın.
  • Aşırı sıcak suyla banyo yapmayın.

Gelişen dünya’da herşey hızlı ilerliyor, büyüyor. yediğimiz ve içtiğimiz birçok besin ki bunlara sebze ve meyveleri de ekleyebilir, insan vücuduna zararlı, GDO’lu organizmalar taşıyor. Organik ürünlere uzak olmak ve aşırı Fast food ürünleri tüketmenin de erken yaşlarda saç dökülmelerine neden olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Tabi dediğimiz gibi gelişen dünya ve tıp ile saç dökülmeler, kellik konusunda bilim adamlarının büyük çalışmaları mevcut. Birçok yöntemle saç dökülmelerini durdurabilir veya biraz daha erteleyebilirsiniz. Bu yöntemlerden bahsedecek olursak;

Yapacağınız ilk şey Dermatoloji doktoruna görünerek saçınızda veya saç derisinde bir sorun, hastalık var mı onun teşhisini ettirmelisiniz.

Saç Mezoterapisi

saç ve saç derisi için gereken vitamin ve minerallerin dışarıdan saça bir iğne yardımıyla enjekte edilmesi yöntemidir.

PRP Tedavisi

Hastanın kanının laboratuvar ortamında çeşitli maddelerle zenginleştirilerek saça enjekte edilmesi olayıdır.

Önceki İçerikSeboreik Dermatit (Egzama) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikSakal Çıkarma Yöntemleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here