Kaş Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Engellenebilir?

0
327

Kaşların insan yüzündeki öneminin çok büyük olduğu bir gerçek. Erkekler ve kadınların yüzdeki ifadelerini, görünümlerini önemli boyutta etkileyen kaşlarımız da bazen dökülebiliyor. Tabi dökülmesinin de bir sebebi var. Tıpkı saç ve kirpiklerimizin dökülmesinin bir nedeni olduğu gibi. Zaten kök olarak az olan kaşlarımız dökülüp, seyrelmeye başladığında kötü bir görüntü meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için kaşlarımızın neden dökülmeye başladığını, neyi yanlış yaptığımızı bilmemiz, öğrenmemiz gerekir.

Kaş dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Kaş dökülmelerine sebep olan maddelerden başlayacak olursak, ilk sırayı şüphesiz stres alacaktır.

Stres

Saç dökülmesinde ve diğer cilt sorunlarında da olduğu gibi kaş dökülmesine neden olan faktörlerin başında stres bulunmakta. Stresin insan vücuduna verdiği zarar çok fazla. İç organlar da dahil özellikle cildimiz kötü yönde etkilenmekte. Sağlığımız için stresten olabildiğince uzak durmalıyız.

Kaş Aldırmak

Özellikle kadınların çok sık kaş aldırdığını biliyoruz. Erkeklerde kadınlara nazaran daha az yapılan bir bakım kaş aldırmak. Kaş dökülmelerinin sebeplerinden biri de kaş aldırmak. Yanlış yöntemlerle alınan kaşlar, kalıcı olarak dökülebilmekte. Sık sık kaş aldırmak da kaş dökülmelerine neden olabilir.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Yine diğer bütün cilt hastalıklarında olduğu gibi yetersiz ve dengesiz beslenme kaş dökülmesine de sebep olabiliyor. Saç, kaş, kirpik ve cilt için gerekli bütün vitaminleri düzgün ve yeterli bir beslenme ile gerektiği miktarda alabilir. Eğer bahsettiğimiz gibi bir beslenme düzeniniz yoksa, birçok vitaminin eksikliği de oluşabilir. Böyle bir durumda kaş dökülmesinin yanı sıra, başta saç dökülmesi olmak üzere birçok cilt sorunu meydana gelecektir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme cilt sağlığı açısından olmazsa olmazlardandır.

Tiroid Hastalıkları

Tiroid değerlerinin çok düşük veya çok yüksek olması insan vücudunda bazı sorunlara yol açmaktadır. En sık görülen sorunlardan bazıları Saç ve kaş dökülmeleridir. İlaç veya ameliyat ile tiroid hastalıkları tedavi edilebilmektedir. Tiroid değerlerinin düzensizliği yüzünden saçlarınız veya kaşlarınız dökülüyorsa tedavi sonrasında tekrar eski sağlıklı halinize dönebilirsiniz.

Bazı İlaçların Yan Etkileri

Kullandığınız bazı ilaçlarda kaş dökülmelerine neden olabilir. Bildiğiniz gibi bazı ilaçların yan etkileri olabilmekte. Kullandığınız ilacın prospektüsünü detaylı bir şekilde inceleyin.

Makyaj Malzemeleri

Saç dökülmelerinin sebeplerinden biri kimyasal madde içeren ürünlerin aşırı kullanılmasıdır. Aynı durum kaş dökülmesi için de geçerli. Sık kullanılan ve içerisinde kimyasal maddeler barındıran makyaj ürünleri kaşların dökülmesine sebep olabilir. Makyaj esnasında yapılan baskı da sebeplerden biri olabilir.

kas-dokulmesi-sachekimim.com

Kaş Dökülmesinin Tedavisi

Kaş dökülmesi sorununu yaşayan erkek ve kadınlar için çeşitli yollar bulunmakta. Doğal yollardan şifa bulmak ta mümkün. Saç sorunlarında da faydası gözlemlenmiş birçok yağ ve kür, kaş dökülmelerini durdurabilir, seyrelen kaşlarınızı gürleştirebilir. Bu yağlardan bir kaçından bahsedelim.

Hint Yağı

Düzenli olarak kaşlara hint yağı sürüldüğünde kaşların gürleştiği ve dökülmelerin durduğu görülmüştür. Gece yatmadan önce kaşlarınıza sürerek sizde deneyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Cilt sorunları deyince çözüm olarak gösterilen yağlardan biri olan Hindistan Cevizi Yağı kaş dökülmelerinde de mucizevi bir etki yaratmakta. Kaş dökülmeleri yaşayanların hindistan cevizi yağı kullanarak eski, sağlıklı kaşlarına kavuştuğunu söyleyebiliriz.

Kaş Ekimi

Bitkisel, doğal çarelerin yanında kaş ekimi ile de bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Denediğiniz bütün doğal yağlar, kürler, ilaçlar fayda sağlamadıysa önerebileceğimiz son yöntem kaş ekimi’dir. Bu yöntemle kalıcı kaşlar elde etmeniz mümkün.

Önceki İçerikSaçta Kepek Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Sonraki İçerikKuru ve Yıpranmış Saçlar için Çözüm Önerileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here