Saç Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

0
194

Saçlarımız en önem verdiğimiz bölgelerden biridir. Güzel ve hoş bir görüntüye sahip olmak için saçlarımızın da güzel görünmesi gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda saçlar hoş görüntüden uzaklaşabilir ve hatta kalıcı olarak dökülerek çirkin bir görüntü oluşturabilir. Bu dökülmelerin sebepleri arasında Seboreik Dermatit, Saç Mantarı yer alabilir. Böyle durumlarda acilen bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Bir an önce mantara sebep olan mikroplarla mücadele edilmeli, saç derisi eski sağlığına kavuşmalı. Aksi takdirde saçlarınızda kalıcı dökülmeler yaşanır. Saç mantarı da saç dökülmelerine en çok sebep olan faktörlerlerden biridir. Ülkemizde de bu durumla karşılaşan birçok insan bulunmakta. Yazımızda Saç Mantarı nedir? Saç mantarına sebep olan etkenler, saç mantarı belirtileri ve tedavi yollarından bahsedeceğiz.

Saç Mantarı Nedir?

Saç sorunları deyince en sık karşılaşılan sorunlardan biri de  Saç Mantarıdır. Sadece saçla sınırlı kalmayan bu mantar ayaklar ve kasıkta da karşınıza çıkabilir. Tıptaki adı Tinea Kapitis olan bu mantar türü kafa derinizin çok kaşınmasına ve saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Saç mantarı oluşumuna neden olan etkenlerden bahsedelim.

saç mantarı nedir

Saç Mantarına Sebep Olan Etkenler

Mantara vücudun birçok yerinde rastlanabilir. Çeşitli nedenler ile başta ayak ve kafa derisi olmak üzere pek çok bölgede oluşabilir. Tabi her hastalıkta olduğu gibi mantar oluşumuna neden olan faktörler bulunmaktadır. Saç mantarına neden olan sebeplerin en başında bağışıklık sisteminizin düşük olması gelebilir. Bunun yanında hayvan besleyen, hayvanlarla yakın olan insanlarda da sık karşılaşılan sorunlardan biridir saç mantarı.

Hayvanlarda da pek çok mantar türü bulunmaktadır. Küçük büyük, kümes hayvanı farketmeksizin bütün hayvanlarda bulunan bu organizmalar temas sonucunda saça ve vücudun diğer yerlerine yerleşebilir. Bu nedenle hayvanlarla temastan sonra eller sabunla ve bol suyla yıkanmalıdır. Ayrıca evcil hayvanlarda da bulunabilir.

Saç mantarına neden olan etkenler arasında en sık görülen bir diğer neden ise ortak kullanılan tarak, yastık ve havlulardır. Bilindiği üzere mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle saç mantarı bulunan kişilerin tarak, havlu, tırnak makası, yastık gibi kişisel eşyalarını kesinlikle kullanmayın.

Saç Mantarı Belirtileri

Saçınızdaki sorunun Saç Mantarı olduğunu anlamak için şu belirtilerin olup olmadığına bakın;

  • Kolayca dökülen saçlar,
  • Saç derisinde aşırı hassasiyet
  • Saç derisinde kaşıntı ve tahriş
  • Saç diplerinde ağrı
  • Saçta kabuklanma
  • Yoğun kepek
  • Saçların kolayca kopması

gibi durumlar saç mantarının en belirgin belirtileridir. Seboreik Dermatit ile benzer belirtiler taşımaktadır.

saç mantarı belirtileri

Saç Mantarı Tedavisi

Saç mantarı nedir? sebep olan etkenler ve belirtilerinden bahsettik. Tedavisinden bahsedecek olursak Ketokonazol içeren şampuanlar, kremler saç mantarı tedavisinde en çok reçete edilen ilaçlardır. Ketoral, Konazol, Nizarol gibi şampuanlar ketokonazol içerir ve en çok satılanlardır. Dilerseniz Konazol Şampuan Nedir ve Nasıl Kullanılır? adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Antifungal şampuanlar ve tabletlerde saç mantarı tedavisinde kullanılmaktadır.

Bunların yanında bitkisel yağlar kullanarak da saç mantarıyla mücadele edebilirsiniz. Hint yağı, sirke ve sarımsak gibi bitkisel ürünlerle saç mantarına çözüm bulabilirsiniz. Bu bitkisel ürünlerle ilgili detaylı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Saç mantarı hafife alınacak bir sorun değildir. Önerimiz bir an önce dermatoloji doktoruna görünmeniz olacaktır. Sağlıklı Günler Dileriz..

Önceki İçerikKonazol Şampuan Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikSaçlarım Çok Dökülüyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here