Sakal Çıkarma Yöntemleri

0
480

Birçok insan sakal erkeğin makyajıdır düşüncesinde. Gerçekten de erkeklerin vazgeçilmezlerinden biri. Fakat bazı erkeklerde ya hiç çıkmıyor yada az çıkıyor ki bu da kötü bir görünüm yaratabiliyor.

Erkekler ve kadınlar ergenlik dönemine girdiklerinde fiziksel olarak birtakım değişimlere uğrayabiliyorlar. Erkeklerde sesin kalınlaşması, boy uzaması ve sakal çıkması bunlardan başlıca olanlarıdır. Tabi ergenliğe girer girmez sakalların çıkıp gürleşmesi beklenemez. Bu bir süreçtir. Yıllarca sürebilir sakalların son halini alması. Bazı erkeklerde sakallar gür çıkabilirken bazı erkeklerde çene gibi yüzün sadece belirli bölgelerinde çıkabiliyor. Bazılarında ise hiç çıkmayabiliyor.

Tabi sakalların çıkmaması hiçbir zaman sakalınızın olmayacağı anlamına gelmez. Çeşitli tedaviler ve bitkisel yöntemlerle sakallarınızın gürleşmesini, hiç yoksa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda o yöntemlerden bahsedeceğiz.

sarimsak-ile-sakal-cikarma

Öncelikle yaşınız 19-20’ye gelmemişse sakallarınız çıkmadığı için çok endişelenmeyin. Bazı erkeklerin 20 yaşından sonra sakallarına kavuştuğu da bir gerçek. Tabi kimisi 15 yaşına bastığında bu durum gerçekleşebiliyor. Saç dökülmesinde genetik faktörler büyük rol oynar. Sakal konusunda da bu böyledir. Eğer babanız, amcanız veya dedeniz köse ise sizin de köse olma ihtimaliniz var. Bu konuda insanların on yıllardır denedikleri kimilerinin fayda gördüğü, kimilerinin de hiçbir yarar görmediği çeşitli yollar mevcut. Bunlardan ilki sarımsak ile sakal çıkarma yöntemidir.

Sarımsak ile sakal çıkarma yönteminden biraz bahsedecek olursak;

Önce traş olun, tavsiyemiz sıcak su ile olun. Sıcak suyun gözenekleri açma gibi bir özelliği var. Ardından sarımsağı ikiye bölün.

İşin bu kısmında yüzünüzde bir yanma olabilir. İkiye böldüğünüz sarımsağın bir parçasını alıp yüzünüzde bastırarak gezdirin.

Bu yolu düzenli olarak deneyip de fayda görebilirsiniz. fakat yazının başında da dediğimiz gibi hiçbir fayda göremeyebilirsiniz de.

Diğer sakal çıkarma yollarından biri de Badem Yağı ile sakal çıkarmak.

Burada dikkat etmeniz gereken badem yağının tatlı badem yağı olması gerekiyor. İçerisindeki A,E,D vitaminleri ve birçok mineral sayesinde yüzünüzdeki küçük tüyleri güçlendirir, daha hızlı ve gür çıkmasını sağlar. Bu yöntemi az da olsa sakalı olanlar denerse büyük fayda görebilirler. Uygulama kısmına gelirsek;

Biraz badem yağını yüzünüze sürün ve dairesel masaj şeklinde yüzünüze yedirin. 45 dakika-1 saat arası yüzünüzde kaldıktan sonra soğuk su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

sakal-ektirmek

Yağların saç dökülmesi ve hızlı uzaması konusunda da birçok insan tarafından kullanıldığını biliyoruz. Sakal çıkmasını isteyenler için de güzel bir seçenek olabilir. Badem yağının yanı sıra lavanta yağı, argan yağı gibi saça ve cilde faydalı yağlarla karışım yapıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Bahsettiğimiz yöntemlerin hiçbiri işe yaramıyorsa tek bir seçenek kalıyor, o da;

Sakal Ektirmek

Aynı saç ektirmede olduğu gibi yüzdeki sakalın yoğun olduğu yerlerden sakal kökleri alınıp, daha seyrek kısımlara ekilmektedir. Eğer yüzde hiç sakal yoksa, enseden alınıp yüze ekilmekte. Sakal ektirdikten sonra 6 ay gibi bir sürede istediğiniz sakallara ulaşabilmeniz mümkün.

Saç ekimi ile ilgili merak ettiğiniz, aklınıza takılan sorular varsa Saç Ektirmek adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önceki İçerikKadınlarda ve Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri
Sonraki İçerikSaç Ekimi Operasyonuna Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here