Sivilce Nedir, Akne Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

1
126

Derideki yağ bezlerinin ve kıl diplerinin iltihaplanmasından hasıl olan bir takım sivilce ve kabarcıklara (Ergenlik) derler. Alında, burunda, yanaklarda, dudaklarda, çenede olabildiği gibi vücudumuzun öteki taraflarında, ensede ve sırtta da olabilir.Oturdukları yere ve bulundukları hale göre, ergenliklerin türlü türlü çeşitleri ve her birinin, ayrı ayrı adları vardır.

Bir takımları yağ bezlerinin şişmesin den husule gelmiştir. Dışarıdan bu şişliklerin üzerinde siyah ufacık birer nokta mevcuttur. Sıkılırsa içinden koyu, beyazımtırak bir madde çıkar ki bunun içinde (Demodeks — De-madex) dedikleri ufak kurt gibi bir hayvancık vardır. Bazı ergenlikler, küçük bir sivilce halinde başlarlar. Sonra kırmızılaşarak içinde, yavaş yavaş cerahat toplanır. Sivilce çatladığı zaman, içinden ufacık bir damla irin akar ve orada sarımtırak bir kabuk hasıl olur. Bu da geçince her sivilcenin yerinde ufak bir iz kalır. Bunlar iltihaplı olan ergenliklerdir. Bir takım ergenlikler de alında ve yüzde gül kırmızısı renginde minimini kabarcıklar halindedirler. Bunlar iltihaplanmaya müsaittirler. Deri üzerinde biri batıp, biri çıkmak suretile, uzun müddet sürer. Bir türlü geçmek bilmez. İnatçı ergenliklerdir.

Bir takımları da kıl diplerinde, içi cerahat dolu, sert kabarcıklar halinde bulunurlar. Bunlar iyi olduktan sonra yerlerinde kalan deri kısmı büzülmüş, buruşmuş bir duruma gelir. Bunlar derinin bu kısmına çirkin bir görünüş verirler. Bunlardan başka, daha bir takım ergenlikler, mesela başın saçlı kısımlarında çıkanlar vardır. Ergenlikleri yapan sebeplerden en ehemmiyetlisi bünyedir. Onun için gençlerin ilk kendilerini bilme çağlarında çok görülürler. Adlarına bile, bundan dolayı ergenlik denilmiştir.

Bazı Sivilce Belirtileri

*Kadınlarda âdet veya âdetten kesilme zamanlarında daha ziyade görülürler.
*Bazı mide ve barsak bozuklukları ile fazla yorgunluklar da ergenlikler yapan sebepler arasındadır.
*İlâçları çok kullananlarda, bu ilâçların tesirinden dolayı, ergenlikler görülebilir.
*İç salgı bezlerine ait bozuklukların ergenliklerin hasıl olmasında büyük rolleri vardır.

Tedavisi:

Ergenlikler türlü türlü oldukları için tedavi yolları da çok ve karışıktır. Her sorun da, yerine göre, dışarıdan deriye sürmek veya ağızdan almak veyahut enjeksiyon yapılmak üzere bir sürü ilaçlar vardır.
Her şeyden önce bünyeyi düzeltmek için perhize dikkat etmek lazımdır: Mide ve bağırsakta tahrişler yapacak, karaciğeri yoracak ve gaz hasıl edecek gıdalar, biberli, baharlı, ekşili, turşulu maddeler ve alkol kesilecektir. Ara sıra hafif sürgün ilaçlar ile bar sağı. temizlemek lazımdır.

Balık yağı, arsenik, bira mayası, demirli ilaçlar kullanmak fayda verir. Bazı ergenlikler de, sivilceler üzerinde, iltihap yapan cerahat mikroplarını laboratuvarlarda üreterek, bir takım özel usullerle, hastanın kendi mikroplarından yine kendisine bir aşı hazırlayıp onu hastaya şırınga etmek sureti ile yapılan (aşılama tedavisi) inden çok fayda görülmüştür.
Dışarıdan sürülmek üzere verilecek türlü türlü merhemler vardır. Bunların içinde, yerine ve hastasına göre, (kükürt, ichtyol, Acide salicy-lique, cıva, ardıç katranı) gibi ilaçlar bulunur.

 

Önceki İçerikSaç Ektirmek ve Yan Etkileri
Sonraki İçerikEn Etkili Saç Bakım Kürleri

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here