Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmeleri

0
349

Saçlarınız dökülüyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Saçınızın yıpranmış olması, aşırı yağlı olması, kuru olması veya genetik faktörler saç dökülmesine sebep olabilir. Bütün bunlarla beraber vitamin eksikliği de saç dökülmelerine neden olabilir. Demir eksikliği, B12 Vitamini eksikliği, D vitamini eksikliği, Çinko eksikliği ve Biyotin eksikliği durumunda saçlarınız dökülebilir. Bu vitaminlerin eksikliğini yaşıyorsanız sadece saç dökülmeleriyle değil diğer birçok sorun ile de karşılaşabilirsiniz. Aşırı yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, kaş dökülmeleri gibi etkiler de vitamin eksikliğine bağlı olarak görülebilmektedir.

Günlük olarak 100-200 arası saç dökülmesinin normal karşılanması gerektiği söylenmekte. Mevsim geçişlerinde bu sayı daha da artabilir. Bunun yanı sıra psikolojik sorunlar yaşıyorsanız, stresli bir yaşantınız varsa da saç dökülmesiyle karşılaşabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken derhal bir cildiye doktoruna görünmek olmalı. Saç dökülmesine neden olan sebebi tespit etmelisiniz. Saç dökülmesine vitamin eksikliği neden olabileceği gibi saç derisi hastalıkları da sebep olabilir. Bu saç derisi hastalıklarının en başında Seboreik Dermatit (saç egzaması) gelmektedir. Saç egzaması nedir, belirtileri nelerdir ve tedavi yolları nelerdir öğrenmek için Saç Egzaması Nedir adlı konumuza göz atabilirsiniz.

saç dökülmesinin nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenini Tespit Etmek

Saçlarınızın dökülmesine neden olan faktörlerin tespiti aşamasında, saç egzaması, saç mantarı olmadığı tespit edildiyse geriye birkaç neden kalıyor. Genetik dökülmeler ve vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi. Ailenizde, anne veya baba tarafında saçı dökülmüş kişiler varsa, genetik dökülmenin sebep olması mümkündür. Fakat ailenizde kel birisi var diye saçlarınız kesinlikle dökülecektir diye bir şeyi kesinlikle söyleyemeyiz. Saçın seyrekleşme şekli, saçların döküldüğü bölgeler, saçların genetik faktörlerden dökülüp dökülmediği konusunda bizlere bilgi vermektedir.

Eğer saçlarınızın dökülmesi genetik faktörlere de bağlı değilse geriye en güçlü seçenek olarak Vitamin ve mineral eksikliği kalıyor. Bazı vitaminler insan vücudu için hayati bir öneme sahiptir. Vücudun birçok işlevi yerine getirebilmesi için düzenli olarak bu vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği durumunda vücut bir takım sinyaller verebilir. Saç dökülmeleri de bu sinyallerden biri olabilir. Düzensiz ve yetersiz beslenme vitamin eksikliğine neden olan en büyük etkendir. Özellikle kadınların kilo vermek için diyet adı altında bazı besinleri almamaları, yetersiz beslenmeleri vitamin alımına engel olmaktadır.

Cildiye bölümünden randevu alıp doktora göründüğünüzde büyük ihtimalle kan tahlili istenecektir. Kan verdiğinizde birkaç gün içinde sonuçlar çıkacaktır. Vücudunuz için gerekli fakat eksikliği görülen vitaminler belirlendiğinde doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli olarak kullanarak vitamin eksikliğinden kurtulabilirsiniz. Saç dökülmenizin sebebi vitamin  eksikliğiyse ilaçlarınızı kullandığınızda dökülmelerinizde duracaktır.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

sağlıklı beslenme

Sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. D vitamini eksikliği saç dökülmelerine neden olmaktadır. D vitamini için de yeterince güneş almanız gerekmektedir. Günlük 15-20 dakika açık alanda güneş ışığına maruz kalmak yeterli olacaktır. Bol protein içeren kırmızı et, tavuk gibi besinleri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerde de birçok vitamin ve mineral bolca bulunmakta. gün içinde tüketebilirsiniz. Bunların yanında sağlıklı saçlar ve sağlıklı bir vücut için en önemli noktalardan birisi de yeterli uykuyu alabilmek. Yoğun iş içerisinde bulunanların gece geç saatlere kadar çalışmaları ve uyku gibi önemli bir etkeni yeterince alamamaları da vücut ve cilt sağlığı için oldukça zararlı. Yeterince su içmek de sadece saç sağlığı bakımından değil tüm vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için önemli. Özellikle yaz aylarında günde 2-2,5 litre su içmeye dikkat edin. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileriz..

Önceki İçerikSaçlarım Çok Dökülüyor. Ne yapmalıyım?
Sonraki İçerikSaç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar 2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here